Synergia i porozumiewanie w biznesie

Margaret Thatcher zwykła mówić: „Kapitalizm bez stuprocentowego zaufania jest niemożliwy”. Wielu początkujących biznesmenów zapyta: Skąd wiesz, że cię nie oszukają? Nie wiem. Z pragmatycznego punktu widzenia, w szerszym wymiarze czasowym, opłaca się ufać. Życie staje się prostsze. Łatwiej o kredyt, sprzedaż wzrośnie, zapłacą wcześniej. Z przyjaciółmi lepiej się żyje i chętniej chodzi na piwo.

Trening „Synergia i Porozumiewanie” jest mocnym doświadczeniem. Dotyczy bowiem zmiany przekonań w fundamentalnych sprawach. W świecie niebezpiecznym, a w takim podobno żyjemy, myślimy głównie o możliwości straty. W świecie przyjaznym łatwiej o sukces. Niby proste, ale jak trudne do włożenia w głowę na stałe.

Na tym szkoleniu wprowadzam uczestników w symulowane sytuacje braku zaufania. Przeważnie zespoły realizując zadania doświadczają spektakularnej klęski. Natomiast w doświadczeniach generowanego zaufania i wspierania partnera osiągają oszołamiający sukces. Pierwsze co zauważamy to negatyw i problem. Tak jesteśmy przyzwyczajani przez szkołę, media, rodzinę i religię. Dlatego tak trudno o synergię i wspólny rozumny wysiłek.

Po treningu wraca się do przyjaznego środowiska pracy. Spada ilość spóźnień. Zanikają konflikty i wzajemne pretensje. Zaczyna się załatwianie spraw nawet skomplikowanych, szybciej i bezpośrednio. Przestaje się pisać „dupochrony”. Rośnie kreatywność i odwaga w nowym, często nieszablonowym świecie. Łatwiej jest chwalić. Łatwiej przyjmować miłe słowa.

Marek Rożalski
 
Zgłoszenia: biuro@rozalski.pl
Miejsce: Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne w Jachrance.
Przeczytaj także:
Być szefem ( 7 modułów )